Parafianie

Dane ogólne:

• Dekanat:
• Data erygowania parafii:
• Liczba mieszkańców:
• Liczba parafian:
• Liczba domostw przyjmujących po kolędzie:
• Szkoły na terenie parafii:
• Wspólnotę parafii pod wezwaniem
   Świętego Wojciecha tworzą mieszkańcy ulic:

Legnica - Wschód
19 marzec 1997 roku
3500
2500
70%
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Jana Pawła II, Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II

Astronomiczna, Biegunowa, Bystra, Cicha, Galileusza, Heweliusza, Horyzontalna, Kryniczna, Piłudskiego 22 - 44, Pogodna 1 - 28, Promienna, Radosna 18 - 136, Horyzontalna, Szczęśliwa, Świerkowa 18 - 33, Zalotna

Od początku istnienia parafii dokumentowane są wszystkie wydarzenia mające miejsce w naszej wspólnocie. Dokonywane jest to zarówno w formie tekstu, fotografii oraz materiałów prasowych, które były związane z odnotowywanym faktem. Swój czas na prowadzenie Parafialnych Kronik poświęciła Pani Mariia. Dzięki jej dokumentacji możliwe było powstanie działu historia na parafialnej stronie internetowej.

Kościół to miejsce w którym spotykamy się na podczas Mszy Świętej, modlimy się, przyjmujemy sakramenty. Jednak wizyta w kościele poza wymiarem duchowym ma także inny. Czystość, udekorowany ołtarz świeżymi kwiatami, działające nagłośnienie, oświetlenie itp. To wszystko wymaga pracy i poświęcenia swojego prywatnego czasu. Każda z osób w Parafii Świętego Wojciech tego zadania podjęła się z własnej inicjatywy. Zdarzają się parafię, gdzie do tego typu czynności tworzone są specjalne grafiki prac, w kościele świetego Wojciecha nie - Bóg zapłać.
Z funkcjonowaniem każdej parafii jako jednostki organizacyjnej (NIP: 6912039058, REGON: 390562419) wiąże się również część administracyjna. Na przykład kancelaria parafialna ma między innymi obowiązek prowadzić duplikaty ksiąg metrykalnych tj. księga ochrzczonych, księga małżeństw i księga zmarłych. Obowiązki administracyjne wynikają z prawa kościelnego jak i prawa polskiego. Również w tym zakresie działalności Parafii pomoc swoją zaoferowały osoby z wspólnoty św. Wojciecha.

Osobą, która zaangażowała się w życie parafii jest Pan dr Marek Fronc. Oprócz pracy zawodowej – jest on wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu – w wspólnocie Świętego Wojciecha pełni on funkcję organisty. Dodatkowo pod swoją opieką ma psałterzystki oraz scholę. Jego doświadczenie - jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych - gwarantuje profesionalne przygotowanie osób ubogacających śpiewem sprawowaną liturgię. Poniżej próbka gry na organach podczas koncertu, w którym uczestniczył Pan Marek Fronc.


Na koniec należy wspomnieć o najważniejszych osobach naszej Wspólnoty, każdym Parafianinie. To dzięki modlitwie w kościele, w domu nasza parafia żyje. Pomoc w każdej postaci sprawia, że możemy rozwijać się, budować naszą Świątynie, która jest żywym pomnikiem upamiętniającym wizytę Ojca Świętego w Legnicy.