Legnica, Poniedziałek 2 czerwca 1997

Papież wylądował w Legnicy o godz. 9:10. Powitał go biskup legnicki Tadeusz Rybak. Wizyta Jana Pawła II w Legnicy zbiegła się z pięcioleciem diecezji legnickiej, utworzonej w 1992 r.

Ojciec Święty przewodniczył Mszy św. na terenie lotniska, które zajmuje obszar 300 ha. Cztery lata wcześniej stacjonowały na nim rosyjskie wojska. Armia Radziecka przebywała w Legnicy ponad 50 lat, do roku 1993. W pobliżu lotniska znajduje się Legnickie Pole, znane z pamiętnej bitwy z Mongołami w 1241 roku. Bitwa ta, choć zakończona klęską wojsk chrześcijańskich pod wodzą Henryka Pobożnego, powstzymała azjatycki najazd na Zachód ówczesnej Europy.

Wierni przybyli na miejsce celebracji już w niedzielę, 1 czerwca wieczorem i spędzili tam zimną noc. Na spotkanie z Ojcem Świętym do Legnicy przyjechała 250-osobowa delegacja z diecezji Görlitz, graniczącej z diecezją legnicką, z biskupami Rudolfem Müllerem i Bernhardem Huhnem. Przybyli również pielgrzymi z Białorusi i Litwy oraz Czesi, Niemcy, Serbołużyczanie i Romowie. Z pocztami sztandarowymi przybyli członkowie Związku Sybiraków z różnych stron kraju, byli też dawni więźniowie obozu w Gross-Rosen.

Podczas Mszy św. Papież ukoronował cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa, będący najstarszą ikoną w Polsce i najstarszym na Śląsku malowidłem na desce. Poświęcił też 57 kamieni węgielnych pod budowę nowych kościołów.