Historia Parafii Św. Wojciecha. A.D. 2001.

Jasełka

W niedzielę 14 stycznia 2001 roku na Mszach Świętych o godzinie 8:30, 10:00 i 11:30 wystawione zostały jasełka, w których udział brały dzieci i młodzież naszej parafii. Przygotowania do występu trwały kilka tygodni.
Jasełka połączyły sposób zabawny dzień dzisiejszy z wydarzeniami sprzed 2000 lat. Humorystycznie wytknięte zostały najczęściej spotykany wady i przywary dzieci.

Światowy dzień chorego

Na pamiątkę pierwszego objawienia się Matki Bożej w Lourdes w 1858 roku obchodziliśmy 11 lutego 9-ty światowy dzień chorego. W tym dniu ksiądz proboszcz Józef Borowski udzielał sakramentu chorych, a ponieważ była to niedziela, sakrament ten celebrowany był na wszystkich mszach. Modlono się w intencji chorych i cierpiących. Sakrament chorych mogli przyjąć wszyscy parafianie zgromadzeni w naszej kaplicy na niedzielnej eucharystii.

Wielki Post i Wielkanoc

Czas przygotowania paschalnego rozpoczęliśmy środą popielcową 28 lutego 2001 roku podczas Wielkiego Postu odprawiane były nabożeństwa Drogi Krzyżowej z Gorzkich Żali. W Wielki Czwartek odprawiona została msza świętą wieczerzy pańskiej w intencji wszystkich parafian, zakończona adoracją najświętszego sakramentu do godziny 21:00.
W Wielki piątek nasi parafianie uczestniczyli o godzinie 12:00 w nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami naszego miasta, a w godzinach wieczornych brali udział w liturgii Męki Pańskiej.

W wielką sobotę trwała adoracja przy Bożym Grobie i poświęcone stały pokarmy wielkanocne. W godzinach wieczornych odbyła się uroczysta liturgia wigilii Wielkiej Nocy.
W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego ksiądz proboszcz odprawił mszę świętą rezurekcyjną w intencji parafian.

Pomnik

W Legnicy na placu Orląt lwowskich wzniesiony zostanie pomnik: 2000 lat chrześcijaństwa i 760 rocznicy bitwy legnickiej, którego uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 2 czerwca 2001.
W niedzielę 25 marca b.r. rozpoczęliśmy sprzedaż cegiełek o wartości 10 złotych i 20 złotych

Przedstawienie Wielkanocne

Chcąc szczególny sposób zaakceptować radość ze Zmartwychwstania Pańskiego młodzież Gimnazjum nr 1 i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 przygotowali przedstawienie Wielkanocne oparte na ewangelii Świętego Jana zostało ono wystawione w naszych kaplicy w niedziele Miłosierdzia Bożego to jest 22 kwietnia na mszach o godzinie 8:30 10:00 i 11:30.

Odpust parafialny

23 kwietnia obchodzony był odpust parafialny o godzinie 18:00 odprawiona została Msza Święta której przewodniczył proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski ksiądz prałat Aleksander Stankiewicz, a homilie odpustową wygłosił ksiądz Andrzej Kryłowski z parafii w Krotoszycach.

Urodziny papieża

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, który znajduje się w terenie naszej parafii nosi imię Jana Pawła II w dniu urodzin naszego rodaka, czyli 18 maja obchodzony jest dzień patrona. Młodzież wraz z nauczycielami uczestniczyła w Katedrze we Mszy Świętej, którą odprawił ksiądz biskup Tadeusz Rybak.
Podczas mszy poświęcony zestaw został sztandar Gimnazjum nr 1.

Pielgrzymka do Krzeszowa

19 maja 2001 roku nasi parafianie uczestniczyli w pielgrzymce do Sanktuarium Maryjnego w Krzeszowie. Wyjazd zorganizowany został przez Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. O godzinie 12:00 pielgrzymi uczestniczyli we Mszy Świętej przed cudownym obraz Matki Boskiej Łaskawej, a następnie zwiedzali świątynie będącą głównym sanktuarium Maryjnym diecezji legnickiej.

Czwarta rocznica pobytu Jana Pawła II w Legnicy

23 czerwca w naszej parafialnej kaplicy odprawiona została Msza Święta przy ołtarzu, przy którym 4 lata temu modlił się z nami na legnickim lotnisku Jan Paweł II. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz infułat Władysław Bochnak.
W uroczystości brali udział ksiądz dziekan Władysław Józków proboszcz parafii Świętej Trójcy, ksiądz prałat Aleksander Stankiewicz proboszcz parafii Matki Boskiej Królowej Polski, ksiądz Marian Zieja proboszcz parafii świętego Joachima i Anny, ksiądz kanonik Józef Borowski proboszcz naszej parafii oraz zaproszeni goście i nasi parafianie.

Uroczystość Bożego Ciała

Uroczystość Bożego Ciała, jak co roku organizowana była wspólnie z parafią Świętego Joachima i Anny oraz parafia świętego Łukasza. Ołtarze na trasie procesji przygotowali parafianie. O godzinie 16:00 w parafii świętych Joachima i Anny ksiądz proboszcz Marian Zieja odprawił Mszę Świętą po czym ruszyła procesja, przebiegała ona następującycymi ulicami Rzeczpospolitej, Okrężną, Bystrą, Świerkowa.
Zakończenie procesu nastąpiło w naszej parafii w miejscu wznoszonej świątyni.

Pielgrzymka do Lichenia

W dniach 29 i 30 czerwca 2001 roku członkowie Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 wraz z wiernymi z parafii pod wezwaniem świętego Wojciecha brali udział w autokarowej pielgrzymce do Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej.
O godzinie 10:30 rozpoczęto odprawianie drogi krzyżowej w lasku Maryjnym, o godzinie 15:00 odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia. O godzinie 16:00 uczestniczono we Mszy Świętej odprawionej w Bazylice, a wieczorem modlono się w intencji pielgrzymów. W drugi dzień pielgrzymki uczestniczono w Mszy Świętej o godzinie 8:00 i zwiedzano Sanktuarium Maryjne

Święcenia diakonatu

Dnia 21 czerwca 2001 roku o godzinie 18:30 w Katedrze Legnickiej miała miejsce Msza Święta podczas, której udzielone zostały święcenia diakonatu. Z rąk jego ekscelencji księdza biskupa Stefana Regmunta święcenia otrzymało 10 nowych diakonów, również nasz parafianin student Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy Tomasz Baran. Przed dostąpieniem święceń diakonatu nasz parafianin ukończył 5 letnie studia i obronił pracę magisterską z historii kościoła katolickiego.

Pielgrzymka do Częstochowy

W sobotę 1 września 2001 roku grupa naszych parafian, głównie ze Wspólnoty Modlitewnej Różańca Świętego udała się na autokarową pielgrzymkę do Częstochowy.
Pielgrzymka miała charakter dziękczynno-błagalną we wszystkich intencjach naszej parafii.
Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy Świętej na Jasnej Górze, a w drodze odmawiano różaniec, śpiewano pieśni kościelne i modlono się Koronka do Miłosierdzia Bożego dziękując Panu Bogu za miłość okazaną ludzkości w ciągu 2000 lat.

Dzień papieski

W niedzielę 14 października 2001 roku obchodzono w naszym kraju po raz pierwszy Dzień papieski w tym dniu po wszystkich Mszach Świętych zbierane było ofiary na rzecz Fundacji Jana Pawła II "Dzielimy się miłością" przeznaczone one zostały na stypendia dla młodzieży z ubogich rodzin.

Rok Prymasa Tysiąclecia

"Kocham ojczyznę więcej niż własne serce
i wszystko, co czynię dla kościoła czynie dla niej"
Kardynał Stefan Wyszyński

Rok 2001 został ogłoszony rokiem poświęconym Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu w jego setną rocznicy urodzin i dwudziestą rocznicę śmierci. Z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy naszej parafii przez kilka miesięcy prezentowana była w kapicy wystawa, na której przedstawiono fragmenty przemówień i kazań Prymasa Tysiąclecia oraz jego fotografie z różnych okresów życia. Można też było przypomnij sobie życiorys Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Adwent

Nowy rok liturgiczny rozpoczął się 2 grudnia 2001 roku. Roraty odprawiame były w dni powszednie o godzinie 18:00 szczególnie licznie uczestniczyły w nich dzieci, przynosił ze sobą serduszka z dobrymi uczynkami. Po raz pierwszy w naszej parafii przygotowano paczki dla wszystkich dzieci, które w dniu 6 grudnia uczestniczyły w roratach. Uroczystość świętego Mikołaja została zorganizowana przez wspólnoty działające przy naszej parafii.
Rzeczowego i finansowego wsparcia udzielili nasi parafianie. Przygotowano 260 paczek, 155 rozdał święty Mikołaj dzieciom z naszej parafii, a pozostałe otrzymały dzieci z ubogich rodzin w mieście.

W pierwszą niedzielę adwentu ksiądz Proboszcz poświęcił opłatki, które rozniesione stały po domach naszych parafian. W niedzielę 16 grudnia rozpoczęły się rekolekcje adwentowe głosił je franciszkanin ojciec Józef Trybał. Wtorek 18 grudnia był dniem spowiedzi dla naszej parafii.

Boże Narodzenie

Jak co roku nasi parafianie przygotowali w kaplicy świąteczny wystrój. W wigilie Bożego Narodzenia ksiądz proboszcz Józef Borowski odprawił w intencji parafian 2 pasterki o godzinie 22:00 i 24:00. W święta Bożego Narodzenia ksiądz proboszcz udzielił sakramentu chrztu świętego kilku naszym małym parafianom.

Pomnik rośnie

Przez cały 2001 rok trwały prace przy budowie kościoła i plebanii, w tym czasie wykonane zostały następujące prace:

W październiku 2001 roku w nowej kampanii zamieszkał ksiądz proboszcz Józef Borowski.

Podsumowanie roku

Pierwszy rok dwudziestego pierwszego wieku poświęcony był Kardynałowie Stefanowi Wyszyńskiego. Pamiętano o tym w naszej parafii organizując wystawę przedstawiającą Prymasa Tysiąclecia. Przez cały rok trwały pracy przy budowie świątyni i plebanii. Posuwały się one systematycznie do przodu dzięki życzliwości i pomocy naszej parafian.

Anno Domini 2001
Ad perpetuam rei memoriam